zvýšené NT 4 mm v 13. tt

Dobrý den,

ráda bych s Vámi zkonzultovala následující situaci:

Momentálně jsem v 18+1 tt a při NT screeningu v 13. tt nám vyšlo vysoké NT 4 mm. Screening byl tedy vyhodnocen jako pozitivní s rizikem na Downův syndrom (T21) 1:25 a byla jsem proto poslána na odběr plodové vody. Při NT screeningu byl lékař přesvědčen, že vzhledem ke zvýšenému NT budou i krevní testy pozitivní (tj. hodnoty Papp-A a FBhCG), avšak ty byly v pořádku. Byla mi odebrána i krev na infekce a výsledky také byly negativní. Morfologické anomalie u plodu nenalezeny. Věk v termínu porodu 34 let.

Amniocentézu jsem prodělala v 15. tt a výsledky byly naprosto v pořádku (normální mužský karyotyp) a i následující utz a ekg srdíčka (minulý týden, 17+2 tt) byly v pořádku. Pan doktor tedy konstatoval, že nevidí důvod, proč v těhotenství nepokračovat, a nyní jsme objednáni na utz a opět vyšetření srdíčka za 4 týdny.

Pokud jde o mizení NT ztluštění, před amniocentézou v 15. tt bylo naměřeno 3,43 mm, čili malinkatý pokles a doktoři se tvářili, že to není zrovna dobrá zpráva. Minulý týden při utz (17+2 tt) pan doktor naměřil 1,7 mm. Já se tedy radovala, že to již kleslo do normy (tedy pod 2,5mm), nicméně pan doktor nebyl tak optimistický a konstatoval, že NT je stále přítomné a že teď už stejně není jeho hodnota relevantní (což já samozřejmě vím, neboť jsem ohledně toho prostudovala pár odborných článků, ze kterých jsem ale pochopila, že i přesto, že hodnota NT je relevantní v 11.-13.tt, tak stejně je dobré, pokud později vymizí úplně, byla-li zvýšená a že i tím pozdějším vymizením se snižuje potenciální riziko nějaké vady miminka v případě, že je vše ostatní - utz, amc zjevně v pořádku).

Vzhledem k tomu, že i po všech těchto vyšetřeních stále nejsem zcela v klidu a mám různé pochybnosti, napadlo mne obrátit se na Vás a vyslechnout Váš názor.

1. Vzhledem k výsledkům všech vyšetření, která jsem podstoupila a kdy v podstatě jediným pozitivním výsledkem bylo zvýšené NT: mám nyní stejné šance, že porodím zdravé miminko, jako maminky, kterým vše vychází v normě, tudíž ale nepodstoupí amc a nemají tedy genetickou kontrolu jako např. já?

2. Nebo je u mne stále vyšší riziko nějakého závažného onemocnění nebo vzácného syndromu, které nedokáže vyšetřit ani amc, protože jsme měli zvýšené NT, které stále zcela nevymizelo?

Vím, že i NT screening může být jak falešně pozitivní tak falešně negativní, čímž se snažím uklidnit. U nás se o tom moc nehovoří, ale v anglickém článku jsem našla, že 5% NT screeningu je falešně pozitivních, tudíž 1 žena z 20 dostane falešně pozitivní výsledek.

Předem Vám děkuji za jakoukoli odpověď.

Srdečně zdraví
Irena H.

Sdílejte tuto stránku

RE: zvýšené NT 4 mm v 13. tt

Dobrý den,

jakékoliv řešení konkrétních případů přes internet je velmi obtížné, respektive prakticky nemožné.
Nicméně se Vám pokusím alespoň obecně odpovědět na některé Vaše dotazy.

Jak již víte, rozměr NT má z hlediska odhadu rizika vývojových vad plodu význam právě ve 13 GT (nejlépe 13+6). Určitá kolekce tekutiny v šíjové oblasti plodu je v tuto chvíli fyziologická - pokud překročí určitou hodnotu je (z hlediska statistiky) považována již za marker zvýšeného rizika výskytu vývojové vady. To souvisí již s prostým faktem, že zvýšená kolekce tekutiny může přímo souviset s přítomností určité vývojové abnormality (typicky může jít například o vývojové vady srdce).
Vyšetření karyotypu plodu je velmi spolehlivé a prakticky vylučuje velké chromosomové abnormality plodu (jakou je například Downův syndrom).
Bohužel, vysoká hodnota NT může být potenciálně spojena i s jinými vadami,které nemají chromosomovou etiologii. Normální karyotyp plodu totiž nevylučuje všechny vady plodu - pouze vylučuje skupinu chromosomálně podmíněných vad. Z tohoto hlediska tak vysoká hodnota NT představuje potenciální riziko a je doporučováno podrobnější sledování těhotenství - právě například opakovaná ultrazvuková vyšetření plodu.
Samozřejmě - samotné zvýšené NT opravdu neznamená nutnost postižení plodu - jde stále jen o marker zvýšeného rizika.

Držím palce.

RE: zvýšené NT 4 mm v 13. tt

Dobrý večer,

mnohokrát Vám děkuji za Vaši rychlou odpověď.

Ráda bych se Vás v této souvislosti ještě zeptala na následující:

Na prenatálním pracovišti, které navštěvuji, je nabízeno velmi moderní vyšetření pomocí Cytochipu, které dovoluje vyšetření 97 mikrodelečních syndromů, ale jeho cena je 18.500,- kč. Pan doktor nám ho nedoporučoval, ale já o něm vím, tudíž bych ráda slyšela názor nestranného odborníka, zda by např. toto vyšetření v mém případě ještě doporučil.
Dalo by se právě tímto vyšetřením vyloučit "jiné vady, které nemají chromosomovou etiologii" (které zmiňujete ve Vaší odpovědi? Nebo tedy mohl byste mi (laikovi) zhruba nastínit, co vše by se tímto drahým vyšetřením vyloučilo?

Ještě jednou velice děkuji za Váš čas.

Srdečně zdraví
Irena.

RE: zvýšené NT 4 mm v 13. tt

Dobrý den,

vyšetření karyotypu, které se standardně provádí z buněk plodové vody vyloučí velké chromosomové abvnormality. Vyloučí prakticky všechny početní odchylky chromosomů (jakou je třeba Downův syndrom) a vyloučí také velké strukturní odchylky (to jsou případy, kdy například kus nějakého chromosomu chybí, nebo je jinak poškozen).
Tzv. mikrodeleční syndromy jsou způsobeny chyběním velmi malých částí chromosomů (proto předpona mikro-). Jsou to úseky natolik malé, že tyto změny není možné v mikroskopu při normálním vyšetření karyotypu detekovat, přitom ovšem natolik velké, že ztráta tohoto množství genetické informace mívá velmi závažné klinické dopady. Jediným způsobem, jak tyto abnormality detekovat, jsou specializovaná vyšetření (čipové technologie patří mezi ně).

Řeknu to asi takto:
a) provedením prenatálního vyšetření na mikrodeleční syndromy vyloučíte další množství diagnóz, které by mohly potenciálně souviset se zvýšeným NT
b) provedení tohoto vyšetření nevyloučí veškeré genetické příčiny postižení plodu (genetických poruch, v rámci kterých může dojít k vývojové vadě plodu je obrovské množství a žádné vyšetření je nedokáže vyloučit všechny)
c) ve hře je stále celá řada dalších - negenetických - příčin (velké množství vývojových vad plodu vzniká následkem nepříznivého vnějšího zásahu - nemusí být vůbec způsobeno genetickou abnormalitou na úrovni genů či chromosomů). Tyto zásahy nemůžeme prenatálně nijak objektivizovat či vyšetřit - spoléhat se pak můžeme jen na zobrazovací (ultrazvukové) vyšetření plodu, kde by výraznější strukturní vady plodu měly být vidět

Přeji mnoho štěstí.

Děkuji!

Vážený pane doktore,

opět Vám velice děkuji za rychlou a srozumitelnou odpověď. Vážím si Vašeho času, který věnujete anonymním tazatelům.

Mnoho štěstí a úspěchů v osobním i pracovním životě
Vám přeje
Irena H.