Začátek života a přirozený výběr

Člověk se narodí do spousty problémů, ze kterých se musí dostat, aby uměl přežít, sám se z nich dostat neumí a ten, kdo mu pomáhá, nemá vždycky z čeho vyčíst, co a jak je právě třeba řešit. Proč to tak příroda zařídila? Jedná se o přirozený výběr?

Rád bych porozuměl tomu, proč příroda koncipuje útlé dětství jako často nepříjemné období, kdy malý človíček každou chvíli něco nesnese, nezvládá, nemůže vydržet, brečí a potřebuje externí pomoc, ale zároveň se nedá jednoduše poznat, co je špatně. Proč třeba dítě bolí rostoucí zuby, když to není nic patologického, a musíme na to hledat řešení uměle, protože příroda to nechává neřešené? Příroda umí jenom upozornit na to, že něco je špatně nebo něco je k nevydržení a že někdo to má nějak pochopit a vyřešit, sama to řešit nechce a rodičům ani nedává schopnost poznat, co s tím mají dělat, takže mnozí to potřebují zkoušet metodou pokusu a omylu nebo se s někým radit. Dřív jsem myslel, že příroda je líná a nechce se jí to všechno řešit, ale v poslední době už této domněnce moc nevěřím. Jedná se o nějaký mechanismus přirozeného výběru? Příroda zřejmě potřebuje, aby to někteří zvládli, ale někteří taky ne, proto vymyslela komplikace. Dokážu ještě pochopit, že někteří jedinci se nepovedou, a tak příroda zařizuje, aby nepřežili, nerozmnožili se a svoje nepovedené geny dále nešířili, ale už nerozumím tomu, proč by příroda měla podrobovat svému vyřazovacímu mechanismu i ty, kteří už se rozmnožili a jsou rodiči, tím, že jim připravuje situace, které je nenaučila řešit, a testuje, jak si s tím umějí poradit. Jaký plán má příroda s těmi, kteří by si s tím neporadili?

Sdílejte tuto stránku

V první řadě, Příroda žádný

V první řadě, Příroda žádný plán nemá. "Příroda" je slepý hodinář, který jenom záplatuje jeden problém za druhým, podle toho, jak se zrovna objeví. Pokud záplata funguje (organismus je schopen přežít a hlavně se rozmnožit), pak není důvod problém více řešit.