Rh faktor

Dobry den,
narodila sa mi dcerka a boli mi podane protilatky,pretoze vraj ma A rh +,co ma zarazilo,pretoze ja mam 0 rh -
a priatel Arh- a to viem 100% u oboch,pretoze sme roky darcovia.
Chcela by som vediet,ci jet o mozne,pretoze mi tvrdili,ze je. Ja som sa ale docitala,ze tato kombinacia mozna nieje...
Viete mi niekto poradit prosim?
Dakujem

Sdílejte tuto stránku

Rh faktor

Mam dcerku rh -, obaja rodicia sme rh +. AKo je to mozne? Manzela som nikdy nepodviedla a dcerka akoby mu z oka vypadla este aj vadu celuste po nom zdedila.

RE: Rh faktor

Dobrý den,

určitě to je možné a vysvětlení naleznete přímo zde na stránkách v této kapitole: http://www.genetika-biologie.cz/krevni-skupiny

S pozdravem

rh faktor

Zdravím,
je možné, aby rodičom Orh - a Brh- sa narodilo dieťa A+?

ďakujem

RE: rh faktor

Dobrý den,

vesměs platí, co zde již bylo zmíněno v ostatních příspěvcích - tedy ten klasický model dědičnosti krevních skupin (popsaný mj. na stránce http://www.genetika-biologie.cz/krevni-skupiny) tuhle možnost nepřipouští (zde je navíc diskrepance i v AB0 systému, což je podivné).

S pozdravem

takže podľa vás je to málo

takže podľa vás je to málo pravdepodobné?
ďakujem

Takže podľa vás je to málo

Takže podľa vás je to málo pravdepodobné?

RE:Takže podľa vás je to málo

Dobrý den,

tak zrovna genetika krevních skupin příliš o pravděpodobnostech není.

Pokud jde o teoretický příklad, pak bych jednoznačně napsal, že to není možné.

Pokud jde o příklad z reálného života, potom existuje řada důvodů, proč to nevychází, od špatného určení krevní skupiny u kohokoliv z rodiny, přes záměnu vzorků až po vzácné výjimky z pravidel dědičnosti, případně jedna z vyšetřovaných osob není v uváděném příbuzenském vztahu.

Ovšem spekulovat o pravděpodobnosti jednotlivých variant nemohu.

S pozdravem

RE: Rh faktor

Dobrý den,

ano máte jistě oba pravdu - ten klasický model dědičnosti Rh faktoru opravdu nepřipouští, aby dva Rh negativní jedinci měli Rh pozitivní dítě.
Bohužel, toto je pouze teoretický model, který je vyučován na školách (často i na vysokých), ale skutečnost je bohužel složitější.

Rh pozitivita/negativita je určována dvěma různými geny na prvním chromozomu. První z genů se klasicky označuje jako D(d) a druhý jako C(c)/E(e). Teorie mluví tak, že důležitý je genotyp v genu D: dominantní homozygoti DD či heterozygoti Dd jsou Rh pozitivní, recesivní homozygoti dd pak Rh negativní - bez ohledu na kombinaci ale ve druhém genu (který kóduje antigeny C a E).
To by stále odpovídalo výše zmiňovanému modelu dominantní dědičnosti Rh faktoru. Teď ale nastupují ty složitosti, které zahrnují různé subvarianty D antigenu (weak-D apod.) a také různé faktory, které mohou stanovení Rh faktoru ovlivnit (obecně tyto zvláštnosti tedy negativně ovlivňují přesnost testování Rh faktoru). Ve zkratce lze říci, že v praxi tato situace představitelná je. Nemohu příliš zabíhat do podrobností, protože to je již spíše problematika hematologická a ne genetická, pro případné zájemce alespoň přikládám odkaz na hezký souhrnný článek:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1831834/

S pozdravem

Rh faktor

Áno, aj ja viem z genetiky, že dvaja rodičia Rh- nemôžu mať dieťa Rh+. Rh faktor je tvorený dvomi génmi jeden od matky a druhý od otca. Či bude Rh faktor pozitívny alebo negatívny, záleží na dominantnosti alebo recesívnosti génov. Dominantný gén označujeme veľkým D, recesívny malým d. Ak je prítomný aspoň jeden dominantný gén D (DD alebo Dd), tak ide o Rh+. Ak sú oba gény recesívne (dd), tak ide o Rh-. Otec je Rh- má teda oba gény recesívne (dd). Matka má takisto gény dd, keďže je tiež Rh-. Keďže dieťaťu ani jeden z rodičov nemôže odovzdať dominantný gén D, (obaja rodičia majú len recesívne gény), tak dieťa nemôže byť Rh+ (DD alebo Dd).

Rh faktor

Dobrý den, nechci vnášet pochybnosti do šťastné rodiny a blahopřeji k dítěti, ale u Rh faktoru by se ještě daly přimhouřit oči, ale u krevní skupiny těžko - takže rodiče 0 a B nemůžou mít dítě A!!! Takže mohly nastat tři scénáře (pokud Vy i přítel jste na 100% jistí svými krevními skupinami): nejméně bolestivý - došlo k chybnému stanovení krevní skupiny u dítěte, horší případ - Váš přítel není otcem Vašeho dítěte a nejhorší scénář - došlo k záměně v porodnici (ale k tomuto bych se asi nepřikláněla, ale vždy se pro oba poslední scénáře dá udělat genetické vyšetření).
S pozdravem ZM