Oblicejove rozstepy

Dobrý den,chtela bych se zeptat,jestli je možné zjistit gen,který způsobuje obličejové rozstěpy.Máme s manželem 1zdravé dítě a pak následovaly 3 ukončená těhotenství kvůli kompletnímu rozštěpu.Zatím u nás s manželem na genetice nic nezjistili ( v rodině nikdo neměl ),u plodů se nikdy jiná vada nenašla ani, že by to bylo součástí nejakého syndromu.Mnohokrát děkuji za odpověď

Sdílejte tuto stránku

RE:Oblicejove rozstepy

Dobrý den,

obličejové rozštěpy jsou velmi široká a komplikovaná skupina onemocnění, které mají obecně tzv. multifaktoriální dědičnost - tedy na jejich vzniku se podílejí jak faktory genetické tak i faktory negenetické - vliv různých příčin je tedy složitý a komplexní.
Určitě jsou vytipovány geny, jejichž mutace zvyšují pravděpodobnost vzniku rozštěpové vady, ale situace není zcela jednoznačná a cílená genetická diagnostika rozštěpových vad je proto velmi obtížná.
Pokud jste již na genetickém vyšetření byli a provedli vám základní skupinu vyšetření, potom v tuto chvíli asi pro vás nemůže lékařská genetika více udělat (konkrétní genetickou příčinu rozštěpové vady se totiž obecně podaří zjisti jen v menším procentu případů).

S pozdravem