krevní skupiny

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jak je možné, že se dvěma rodičům s krevní skupinou A může narodit dítě s krevní skupinou nula. Děkuji.

Sdílejte tuto stránku

krevní skupiny - rodiče A, dítě B??

Dobrý den, četla jsem, že geny rodičů se mohou vzácně nelogicky nezkřížit a vznikne neodpovídající krevní skupina.. Mohou mít tedy rodiče s krevní skupinou A, dítě s krevní skupinou B?
Děkuji za odpověd.

RE: krevní skupiny - rodiče A, dítě B??

Dobrý den,

genetika je velmi exaktní věda a "nelogická křížení" v ní neexistují. I známé výjimky z klasické dědičnosti v AB0 systému jsou velmi exaktní.
Kombinace, kterou uvádíte, je z hlediska klasického modelu dědičnosti AB0 systému i možných výjimek prakticky nemožná.

S pozdravem

Mutace krve

Dobrý den chtěla bych se zeptat jak se jmenuje genetické onemocnění/mutace, kdy oba rodiče mají krevní skupinu 0 a přesto se jim narodí dítě s krevní skupinou A nebo B

děkuji

RE: Mutace krve

Dobrý den, jedná se o tzv. Bombay fenotyp podrobnosti jsou zde na stránkách v kapitole Krevní skupiny - http://www.genetika-biologie.cz/krevni-skupiny

S pozdravem

Dědičnost RH faktoru

Dobrý den. mohou mít rodiče : otec A+ a matka AB+ dceru s A- ? Děkuji Vám za odpověď .

RE: Dědičnost RH faktoru

Dobrý den, ano - mohou.

Matka 0+,otec A1+ a naše dítě má 0-,jak je to možné?

Dobrý den,
nedavno jsem řešila svou krevní skupinu kvůli operaci.Zjistila jsem,že jsem 0positiv,otec mé dcery (a věřte mi,že na 100%je jeji otec) daruje krev a má A1positiv.Jak je možné,že naše dcera má 0 negativ?

RE: Matka 0+,otec A1+ a naše dítě má 0-,jak je to možné?

Dobrý den,

v této kombinaci žádný toeretický problém není. Rodiče s krevní skupinou A a 0 mohou dítě s krevní skupinou A (rodič s krevní skupinou A je pak heterozygot A0), stejně tak rodiče s RH+ mohou mít dítě Rh- (za předpokladu, že jsou oba heterozygoty).

S pozdravem

Krevní skupina B RW/V

Dobrý den, vyšla mi krevní skupina při testování v těhotenství B RW/V a tak bych se chtěla zeptat co to vlastně pro me znamená, když moje krev byla az v Londýně na testování. Děkuji

RE: Krevní skupina B RW/V

Dobrý den,

s tímto typem označení jsem se nesetkal, ale jak píši i dále v diskusi - pokud Vás zajímají bližší informace o jednotlivých testovaných antigenech a jejich významu, potom se obraťte přímo na hematologa, toto je primárně genetická diskuse :-)

S pozdravem

Krevní skupina A Dw

Dobrý den,

dnes jsem si na kartě všimla, že mám krevní skupinu A Dw. Po mém dotazu na paní lékařku v dárcovském centru mi bylo sděleno, že je to zvláštní "špinavý druh" krevní skupiny A, a že pokud budu krev darovat, mohu darovat příjemcům A - , naopak pokud budu přijímat, mohu přijímat pouze A+. Dále mi bylo sděleno, že pravděpodobně budu mít problémy v těhotenství (díky Dw).

Nemáte s tím prosím někdo zkušenosti, či nedokázal by mi někdo z Vás vysvětlit?

Děkuji,

Klára

Krevní skupina A Dw

Také mám tuto skupinu.
Při prvním těhotenství mi zjistili A+, které bylo bez problému až na poslední měsíc - hypertenze.
Poté jsem měla zamlklé tehotenství.
Při dalším těhotenství, mi napsali krevní skupinu A- (také bez větších problémů).
Poté jsem i zjistila (matka měla plicní embolii), že mám leidenskou mutaci.
Když jsem šla nedávno na operaci, tak mi po rozboru napsali skupinu A DW, což by pak vysvětlilo i rozdílné výsledky.

Krevní skupina dítěte A- (matka 0 +, otec B+)

Dobrý den mám také podobný dotaz. Já mám skupinu 0+ a otec B +. Náš syn má v papírech napsanou skupinu A- ?? Je to možné?? Snad nám to nepopletli. Jiný otec totiž nepřichází v úvahu.děkuji.

RE: Krevní skupina dítěte A- (matka 0 +, otec B+)

Dobrý den,

s RH faktorem není problém, i dva Rh+ rodiče teoreticky mohou mít potomka s Rh- faktorem.

Pokud jde o skupinu v AB0 systému, tak tam to podle klasického modelu dědičnosti opravdu nevychází. Teoreticky může genetika vysvětlit i takovouto výjimku, byť jde o extrémně vzácný fenomén (Bombay fenotyp). V úvahu samozřejmě přichází i jiná - konvenčnější vysvětlení, jako špatně vyhodnocený text krevní skupiny, záměna výsledků krevní skupiny apod.

S pozdravem

Dobrý den, dnes jsem byla po

Dobrý den, dnes jsem byla po druhé darovat krev a všimla jsem si, že na mé složce se krevní skupina A1 Rh0. Je to možné? A jaké jsou jinak informace o mé skupině?
Předem děkuji, Michaela

RE: Dobrý den, dnes jsem byla po

Dobrý den,

jistě to možné je :-) ale je to otázka na hematologa - ne na genetika. Jestli chcete znát podrobnosti o antigenicitě, zeptejte se přímo na transfúzní stanici, až půjdete event. darovat krev znovu.

S pozdravem

Kevní skupina

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, pokud má matka krevní skupinu O a otec AO, jaká je šance, že díte bude mít A?Slyšela jsem, že skupina A je dominantnější než O děkuji

RE: Kevní skupina

Dobrý den,

jak to myslíte s tou "krevní skupinou A0"? Jako genotyp?
Každopádně: alela, která kóduje vznik aglutinogenu A (a tím pádem znak krevní skupiny A) je opravdu dominantní vůči alele, která žádný aglutinogen nekóduje (což je případ krevní skupiny nula).
Pokud to budeme brát jako genotypy, potom rodiče s genotypem 00 a A0 mají 50 % šanci, že se narodí potomek s krevní skupinou A (genotyp A0) a 50% šanci, že se narodí potomek s krevní skupinou 0 (genotyp 00).

S pozdravem

Dobrý den, chodím darovat

Dobrý den,

chodím darovat krev, jsem krevní skupina A2-. Znamená to, že jsem rh negativní? Dále je v průkazu uvedeno dw - a cceecw -. Můžete mi, prosím, ozřejmit, co to znamená?

Předem děkuji.

Hezký víkend,

Tereza

RE:

Dobrý den,
ano - to mínus znamená, že máte Rh faktor negativní. Ta označení dw - a cceecw - se týkají rovněž Rh faktoru, ale označují ještě podrobněji jeho antigenicitu. Konkrétně se to vztahuje k D, C a E antigenům, které (zjednodušeně řečeno) dohromady tvoří náš Rh faktor. Bohužel nejsem hematolog, tak Vám tento konkrétní výsledek nedokáži podrobněji rozebrat.

Dobrý den, mockrát Vám

Dobrý den,

mockrát Vám děkuji za vyčerpávající odpověď. Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli skupina A2- je méně rozšířená. A pokud chodím darovat, mohou mou krev použít i pro ostatní A-?

Děkuji Vám, hezký večer,

Tereza

RE:

Dobrý den,

podskupina A2 má menší antigenicitu než podskupina A1. Mimo to existují ještě i další podskupiny skupiny A s ještě menší antigenicitou (A3, A4...). Podskupina A1 je nejrozšířenější, tudíž podskupina A2 je vzácnější. Jinak s použitím krve pro transfuze je to dnes již trochu složitější. Nehodnotí se totiž jen kompatibilata v AB0 a Rh krevních systémech, ale i jiné krevní systémy a protilátky - obecně se na transfuzních stanicích snaží najít pro příjemce krev od co nejkompatibilnějšího dárce. Teoreticky tedy Vaši krev lze využít pro A- příjemce, ale záleží ještě i na dalších konkrétních parametrech. Nicméně opravdu nejsem hematolog, ten by Vám to vysvětlil jistě podrobněji.

Ještě jednou Vám mockrát

Ještě jednou Vám mockrát děkuji za vyčerpávající odpověď. Vaše znalosti jsou neuvěřitelné :)

Odpověď - Krevní skupiny

Dobrý den,
i v případě, kdy má člověk krevní skupinu A, může přenášet vlohu (alelu) pro krevní skupinu 0. Alela pro krevní skupinu A je totiž dominantní vůči alele pro krevní skupinu 0. Každý člověk má pro krevní skupinu (AB0 systému) dvě alely (jednu získal od otce, druhou od matky) a člověk s krevní skupinou A může mít buď kombinaci alel AA nebo A0. Jakmile nese kombinaci A0, tak má sice krevní skupinu A (fenotyp), ale zároveň může předávat alelu 0. Pokud se sejdou oba rodiče s genetickou výbavou A0, potom má každý jejich potomek celkem 25% šanci že zdědí od obou rodičů právě alelu 0 a tím pádem bude mít krevní skupinu 0 (genotyp 00).

Krevní skupiny

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jak je to s univerzálním dárcovství? Někde jsem slyšela, že 0- je univerzální dárce a AB univerzální příjemce, jinde mi říkali, že to neplatí. A co znamená, když se krev při velkých nehodách kříží? Děkuji.

RE: Krevní skupiny

Dobrý den,

v praxi to opravdu již dlouhou dobu neplatí, protože musíte dbát na kompatibilitu i v jiných krevně-skupinových systémech, než je AB0 (například Rh). Pokud bychom uvažovali pouze AB0 systém, pak ta poučka o univerzálním dárci/příjemci (opravdu ale jen teoreticky) platit bude.

Křížením krve je obecně označován postup při testování kompatbility krve dárce a příjemce (historicky se tyto krve mísily navzájem, aby se zjistilo, zda budou po smíchání patologicky reagovat).

S pozdravem